دستگاه تولید کاغذ از سنگ

608475324153207222

 

برای مشاهده ویدئو دستگاه   اینجا   کلیک کنید  .

مشخصات دستگاه تولید کاغذ از سنگ:

این دستگاه  برگرفته از تکنولوژی روز توانایی تولید کاغذ از سنگ را دارا می باشد .

این دستگاه توانایی تولید انواع کاغذ اعم از کاغذ دیواری ،مقوا و غیره را می باشد .این دستگاه نیازی به آب ندارد وهیچگونه چوبی  برای تهیه این کاعذ قطع نشده است

 

 

کاغذ سنگ

کاغذ سنگ کاغذ سنگی (stone paper) که با نام های دیگری همچون: کاغذ معدنی، کاغذ سنگ مرمر و کاغذ سنگ آهک نیز شناخته میشود، نسل جدیدی از کاغذ بوده که با استفاده از کربنات کلسیم موجود در سنگ آهک و نه الیاف سلولزی موجود در چوب درختان تولید می شود. مواد اولیه برای تولید کاغذ سنگی، از باقی مانده های سنگ آهک استفاده شده در صنایعی همچون: کارخانه های سیمان سازی و سنگبری های سنگ مرمر به دست می آید. این سنگها در کشور ایران بوفور یافت شده و به همین جهت تولید کاغذ سنگی در ایران دارای توجیه اقتصادی بوده، اما در کشورهای اروپایی که فاقد منابع سنگ آهک غنی هستند، این اقدام توجیه شده نیست. کربنات کلسیم به دست آمده از سنگ آهک را با ماده ای به نام پلی اتیلن پرچگال (HDPE) و برخی مواد دیگر ترکیب نموده و کاغذ سنگی را تولید می کنند. تولید کاغذ با استفاده از سنگ به دلایلی همچون: عدم قطع درختان، عدم مصرف قطره ای آب، قابلیت بازیافت، تجزیه پذیر بودن و آلوده نکردن آب، هوا و زمین، توسط حامیان طبیعت به صنعت سبز مشهور شده است. این کاغذ ویژگی های شگفت انگیزی همچون: ضد آّب و روغن بودن، مقاومت در برابر کشش و پارگی، مقاومت در برابر آسیب حشرات و جوندگان، عدم تاثیر پذیری از دمای محیط، چاپ پذیری عالی و بدون نیاز به خدمات تکمیلی، طول عمر بالا و… دارد. که تا کنون در هیچکدام از محصولات سلولزی دیده نشده است. کاغذ سنگی در ضخامت های ۸۰ الی ۳۸۰ میکرون تولید شده و میتواند جایگزین مناسبی برای انواع کاغذ و مقواهای مورد نیاز در صنایعی همچون: چاپ و نشر، هدایای تبلیغاتی، بسته بندی، چاپ لیبل (برچسب) دکوراسیون داخلی، ظروف یکبار مصرف و… باشد.

تاریخچه کاغذ سنگی

کاغذ سنگی نخستین بار حدود ۷ سال پیش در جزیره ای به نام ونکوور کانادا که سرشار از منابع جنگلی و مراتع سر سبز است، با رویکرد حفاظت از محیط زیست تولید شد. ۳ سال بعد این کاغذ وارد چرخه اقتصاد جهانی شده و کشورهای دیگری همچون: چین، تایوان و ایران نیز اقدام به تولید کاغذ با استفاده از سنگ آهک کردند. ماشین آلات مورد نیاز برای تولید این کاغذ در ۳ یا ۴ کشور جهان تولید شده که بزرگترین آنها در کشور چین راه اندازی شده است. کشور ایران به عنوان چهارمین کشور تولید کننده کاغذ سنگی در جهان و نیز نخستین و تنها تولید کننده این محصول در خاورمیانه، با استفاده از تکنولوژی و دانشی بومی، با استفاده از سنگ آهک موجود در منایع غنی خود، اقدام به تولید کاغذ سنگی می نماید. و تنها ۶۰ درصد خط تولید خود را از دیگر کشورها خریداری نموده است.

ویژگی‌ها

کاغذ سنگی ویژگی های فراوانی دارد که این ویژگی ها سبب برتری کاغذ سنگی نسبت به کاغذ های سلولزی شده است. این ویژگی ها بطور ذاتی در بافت کاغذ سنگی موجود بوده و به اقداماتی برای تحقق این موضوع نیازمند نمی باشد. نخستین ویژگی کاغذ سنگی که کمی در دنیای محصولات کاغذی عجیب بنظر میرسد، ضد آب و روغن بودن آن است. بطوریکه نه تنها بافت کاغذ بلکه چاپ انجام شده و متن نگارش شده بر روی آن نیز در برابر آب و روغن کاملا مقاوم است. همچنین کاغذ سنگی در برابر پارگی از خود مقاومت نشان میدهد. که علت آن بافت منسجم و یکنواخت کاغذ سنگی است. نیروی بین مولکولی تمام ذرات سازنده این کاغذ را با قدرت زیادی در کنار هم نگه داشته و مانع از گسستن بافت آن می شود. مقاومت کاغذ سنگی تنها در برابر پارگی نبوده و این کاغذ در برابر حشرات و جوندگانی که عموما به کاغذ آسیب وارد می کنند، نیز کاملا مقاوم است. چراکه اساسا ماده غذایی مناسبی برای این موجودات در بافت این کاغذ موجود نمی باشد. ویژگی های بیان شده به اضافه ی عدم تاثیر پذیری از دمای محیط، موجب میشود تا کاغذ سنگی سالیان سال بدون کهنگی و تغییر رنگ باقی مانده و از طول عمر و دوام بالایی برخوردار باشد.

کاغذ سنگی عملیات چاپ را به زیبایی پذیرفته و نیازی به خدمات و مراقبت های قبل، هنگام و بعد از چاپ ندارد. این کاغذ در هنگام چاپ رفتاری مشابه کاغذ گلاسه داشته و به زینک و مرکب ویژه ای نیاز ندارد. اما مرکب را به مقدار بسیار کمتری از کاغذ گلاسه مصرف نموده و در چاپ چند رنگ کیفیتی بسیار بیشتر از کاغذ گلاسه دارد. نرمی و لطافت کاغذ سنگی از دیگر ویژگیهای این کاغذ بوده که علاوه بر زیبایی خیره کننده، آنرا برای کاربردهای زیادی مناسب کرده است. به دلیل وجود همین بافت نرم و مخملی، کاغذ سنگی در محل های خط تا دچار شکستگی نشده و آسیب پذیری بسیار پایینی دارد. ضمن اینکه؛ کاغذ سنگی به دلیل بافت خنثی و نفوذ ناپذیر خود کاملا بهداشتی بوده و اجازه ورود ذرات گرد و غبار و موجودات بیماری زا را به لایه های درونی خود نمی دهد.

منابع

مجتمع کاغذ سنگی یزد www.stonepaperco.ir